Дом

4Senior

4Senior

Описание системы

Meble dla seniorów


W ciągu najbliższych 20 lat ilościowy udział osób starszych, w ogóle społeczeństwa, zwiększy się o ok. 20%. Ta znacząca zmiana proporcji była inspiracją do stworzenia kolekcji mebli „4Senior" dedykowanych seniorom.

System zaprojektowany został przez  grupę projektową, w skład której weszli: Dominika Czechowska, dr inż. Artur Ziółkowski, dr Jacek Ryń, Jan Godlewski, Inez Krupa oraz Elżbieta Maruszczak i jest komplementarną odpowiedzią na wyjątkowe potrzeby osób starszych.

Innowacyjne, niestygmatyzujące meble „4Senior” to unikatowy na rynku projekt, doskonale odpowiadający na problem  starzenia się społeczeństwa, szczególnie widoczny w krajach wysoko rozwiniętych.

Zarówno całą kolekcję „4Senior”, jak i poszczególne bryły, zaprojektowano z ogromną dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy detal. Dzięki temu będzie doskonałym wyposażeniem nie tylko prywatnych mieszkań, ale również specjalistycznych domów opieki.

Podstawowym zadaniem mebli jest pomoc w poruszaniu się oraz przystosowaniu otoczenia do potrzeb osób starszych. Meble zostały wyposażone w kółka oraz uchwyty, które umożliwiają zmianę lokalizacji mebli bez konieczności schylania się. Uchwyty mogą być wsparciem podczas siadania oraz wstawania, a także pozwalają na odwieszenie laski. Dodatkowo ich kontrastowy kolor jest lepiej widoczny dla osób ze słabym wzrokiem. Wszystkie meble posiadają wysokie, drewniane stelaże, które pomagają w łatwiejszym utrzymaniu czystości,  jak również na sprzątanie przy użyciu robotów. Detale mebli zostały zaokrąglone, aby nie posiadały kanciastych elementów.


Linia mebli niestygmatyzujących 4Senior jest innowacją produktową, w zakresie mebli seryjnych codziennego użytku, przeznaczoną dla osób starszych. Otrzymała już szereg nagród:Logo Finalista Dobry Wzór 2022         Nagroda Diament Meblarstwa    Nagroda MustHave 


W skład systemu wchodzą następujące bryły: łóżko pojedyncze, dwudrzwiowa szafa ubraniowa z szufladą, komoda z czterema szufladami,  szafka nocna, stolik mobilny oraz pomocnik mobilny. Całość utrzymana jest w  jasnej, stonowanej kolorystyce, przełamanej mocnymi akcentami koloru czarnego. Intencją projektantów było stworzenie mebli, które nie będę epatowały medycznym wyglądem oraz nie będą stygmatyzowały.

Do wykonania mebli zostało użyte lite drewno, dzięki czemu meble dobrze wpisują się w domowe otoczenie. Dodatkowo meble zostały wykonane z płyty o zmniejszonej ilości formaldehydu.


Łóżko „4Senior”, posiada wygodną, odpowiednią dla osób starszych wysokość, ułatwiającą wstawanie oraz przyjazne, zaoblone krawędzie, zapobiegające przypadkowym urazom.  Po obu stronach łóżka, znajdują się pomocnicze uchwyty, które ułatwiają podnoszenie się oraz wstawanie. Uchwyty oprócz funkcji podparcia, pełnią rolę zabezpieczenia przed przypadkowym upadkiem. Ich kontrastowy kolor jest widoczny nawet dla osób o słabszym wzroku. Łóżka są mobilne, co pozwala na swobodne przesuwanie ich z miejsca na miejsce, w zależności od potrzeb seniora oraz jego  opiekunów, a także na łatwiejsze utrzymanie czystości. Wysokie przestrzenie pod łóżkiem pozwalają również na sprzątanie przy użyciu inteligentnych robotów sprzątających.


     


Idealnym uzupełnieniem łóżek są praktyczne szafki nocne, wyposażone w jedną szufladę oraz półkę. Górny blat mebla zabezpieczony jest z trzech stron podwyższonymi boczkami, które mają na celu zapobiegać przypadkowemu strąceniu przedmiotów lub ich staczaniu się. Szafka posiada wygodny, szeroki uchwyt w kontrastowym kolorze, widocznym dla osób o słabszym wzroku. 


   


Na szczególną uwagę zasługuje stolik mobilny, wyposażony w pomocnicze uchwyty, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się z meblem. Stolik pomaga w przenoszeniu przedmiotów i posiłków na krótszych dystansach. Pełni również funkcję stolika do spożywania posiłków oraz np. pracy przy laptopie. Można nim wygodnie podjechać np. do fotela lub kanapy.


   


Kolejną,  interesującą bryłą jest osadzony na czterech kółkach  pomocnik  mobilny, który wzbogacono o pomocniczy, praktyczny uchwyt,  pomagający   w   przemieszczaniu się oraz służący również za miejsce do   odwieszenia laski. Dwie półki w formie tac pozwalają bezpiecznie przechowywać  różne  niezbędne drobiazgi, które jednocześnie zawsze są w zasięgu ręki. Tace są łatwo demontowane co pozwala na prostsze utrzymanie czystości.


 


Szafa ubraniowa „4Senior” wyposażona została w drążek ubraniowy oraz jedną pojemną szufladę o 3/4 wysuwu z cichym domykiem. Posiada czarne, wyraziste uchwyty, które są zdecydowanie lepiej widoczne dla osób starszych, ze słabszym wzrokiem. Wysoki stelaż pozwala na łatwiejsze utrzymanie czystości.


   

Komoda „4Senior” posiada cztery szuflady oraz praktyczny górny blat otoczony z trzech stron podwyższonymi ściankami, które zabezpieczają przedmioty przed spadaniem. Komoda posiada wygodne uchwyty w kontrastowym kolorze, które są lepiej widoczne dla osób o słabszym wzroku. Drewniany stelaż pozwala na łatwiejsze utrzymanie czystości,  jak również na sprzątanie przy użyciu inteligentnych robotów sprzątających.


   


Projekt powstał w ramach działania nr POPW.01.04.00-20-0023/18 pn. „Wzrost pozycji konkurencyjnej TOBO Datczuk Spółka Jawna dzięki wdrożeniu zaleceń Strategii Wzorniczej”, objęty umową o dofinansowanie nr POPW.01.04.00-20-0023/18-00 z dnia 05.06.2019 r. w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa I Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działanie 1.4 Wzór na konkurencje II Etap.

Цвет

Płyta laminowana

Бук Светлый Фиорд

Szary stepowy

Pistacjowy

Stelaże

БУК

Системные компоненты

Meble

Stolik mobilny 4SSM

Stolik mobilny 4SSM

Pomocnik mobilny 4SPM

Pomocnik mobilny 4SPM

Szafka nocna 4SSN

Szafka nocna 4SSN

Komoda 4SKM

Komoda 4SKM

Szafa ubraniowa 4SSU

Szafa ubraniowa 4SSU

Łóżko pojedyncze 4SL1

Łóżko pojedyncze 4SL1